Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Xenu's Link Sleuth

Xenu, nebo plným jménem Xenu's Link Sleuth, je jednoduchý program pro Windows, který slouží ke kontrole odkazů na webu. Funguje podobně jako oblíbený Screaming Frog, jen toho umí méně. Zase je však zdarma, takže pokud nemáte rozpočet na nic lepšího, Xenu vám dobře poslouží. A nemusíte být žádným profesionálem na SEO, používat Xenu je velmi jednoduché.

K čemu se Xenu hodí

Xenu je crawler. Tedy podobně jako roboti vyhledávačů prochází zadaný web, na jeho úvodní stránce hledá všechny odkazy, přes ně přejde na další podstránky a tak pořád dokola, až pročmuchá celý web. Na každé stránce se Xenu dívá do HTTP hlaviček, jaký stránka vrací stavový kód. Proto pokud je stránka chybně naprogramovaná, třeba když při neexistující stránce vrací kód 200 OK, Xenu nemusí problém odhalit. Se stránkou zachází stejně jako jiní roboti.

Nakonec Xenu vytvoří přehledný výstup v HTML formátu, kde vypíše všechny nalezené odkazy, broken linky, přesměrování a spoustu dalších informací. Xenu umí upozornit také na špatně odkazované obrázky (včetně obrázků na pozadí), soubory s kaskádovými styly či JavaScripty, rámy a další prvky stránek.

Xenu zvládne procházet weby na klasickém HTTP i zabezpečeném HTTPS protokolu. Umí procházet také lokální vývojové verze (na doméně .test či na localhostu – je třeba zadat adresu jako http://127.0.0.1). Bývá dobrým zvykem vývojářů si pomocí Xenu projít celý web před nasazením na ostrý server, je tak možné snadno odhalit spousty zbytečných chyb.

Náhled aplikace Xenu
Program Xenu prochází web a vyhledává odkazy. Šedě jsou označeny nalezené odkazy, barevně pak odkazy, jejichž existenci již Xenu prověřil.

Kde získat Xenu

Program Xenu si můžete zdarma stáhnout z jeho oficiálního webu. Odtud si rozbalíte archív ve formátu ZIP, spustíte jediný obsažený soubor Setup.exe a Xenu se vám nainstaluje do počítače.

Program Xenu je už dost starý (poslední verze pochází tuším z roku 2010). Poběží vám proto na všech Windows od Windows 95 výše. Tedy včetně aktuálních Windows 10.

Jak program Xenu používat

 1. Pusťte Xenu na web

  Spusťte Xenu a v horní liště klikněte na „File“, rozbalí se Vám podmenu. Tam vyberte první položku „Check URL...“ a otevře se vám okénko nazvané „Xenu's starting point“. Zde do prvního pole zadáte adresu stránek (svých či třeba konkurenčních). Adresu zadejte včetně protokolu a subdomény www, pokud ji používáte (tedy například https://www.strafelda.cz). Vše potvrdíte tlačítkem „OK“.

 2. Xenu prochází stránky

  V hlavním poli programu se vám postupně šedě vypisují odkazy na stránky, které Xenu na webu nalezl. A jak je Xenu zkoumá, obarvují se na zeleno či červeně podle toho, zda stránka existuje či nikoliv. Světle zeleně jsou pak uvedeny odkazy, které Xenu přeskočil (třeba odkazy na e-maily). Hnědě pak odkazy, které jste v okénku „Xenu's starting point“ vyloučili (já takto vylučuji třeba odkazy začínající na tel:, které Xenu nezná a zbytečně mi pak straší v reportu).

 3. Xenu vytváří report

  Poté, co Xenu proleze celý web, informuje vás o tom cinknutím a zobrazí okénko s otázkou, zda chcete vidět report. Klikněte na „Ano“ a počkejte, než Xenu vytvoří mapu webu.

  V dalším dialogu klikněte na „Cancel“ (Xenu zde po vás chce FTP přístup na web, aby mohl ověřit existenci sirotků, tj. stránek, na které jiné stránky neodkazují). Následně se vám v prohlížeči otevře nová stránka s výsledným reportem.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Co udělat s výstupem

Projděte si jednotlivé odkazy označené jako nefungující („Broken links) a ověřte v prohlížeči, že opravdu na webu neexistují. Někdy je může Xenu označit mylně (závisí to na délce odezvy serveru a také na tom, jak je nastavený).

Pokud pro danou URL máte na webu obsah, vytvořte v redakčním systému přesměrování. A následně podle reportu opravte v redakčním systému všechny odkazy, které na tuto stránku vedou.

Zkontrolujte v reportu také odkazy na přesměrování („Redirected URLs). V redakčním systému je opravte tak, aby odkazovaly přímo na finální stránky. Abyste uživatele neposílali někam, odkud ho pak zase pošlete jinam (jako v pohádce o kohoutkovi a slepičce).

Autor programu Xenu

Xenu vytvořil německý vývojář Tilman Hausherr. Pracoval na něm od roku 1997 po dalších třináct let. Aplikace je naprogramována v prostředí Visual C++.

Bonusová zajímavost: autor prý pogram pojmenoval po diktátorovi Galaktické konfederace jménem Xenu, kterého uznávají věřící scientologické církve jako původce všeho zla na Zemi. Údajně se před 75 miliony let pokusil vyhladit většinu svého mimozemského národa tím, že je sem přivezl.

Další alternativa

Protože autor Xenu už od roku 2010 nevyvíjí, objevují se další programy s podobnými funkcemi. Vyzkoušet můžete SEO Macroscope, který je také zdarma a funguje podobně jako Xenu, ale umí toho podstatně více.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.