Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Mapa webu (sitemap)

Jako mapa webu (někdy též mapa stránek, mapa serveru) se označuje přehled všech důležitých stránek webu, seřazený podle jejich hierarchie. Mapa webu většinou bývá odkazována z patičky každé stránky, je tedy snadno dostupná všem návštěvníkům, kteří se ztratili. Anglicky se mapě webu říká site map či sitemap.

Hlavním úkolem mapy webu je ukázat, co ještě lze na webu najít. Snahou je umožnit uživateli vidět naráz celkovou strukturu stránek. Proto by měla být mapa webu graficky jednoduchá, nejlépe textová, a co nejvíce přehledná. Aby byla zachována použitelnost webu, je nutné, aby stejnou logiku jako mapa webu sledovala i hlavní navigacedrobečková navigace na jednotlivých stránkách.

Význam mapy webu však nespočívá jen ve zvyšování použitelnosti, mapa webu může být užitečná i při optimalizaci pro vyhledávače. Díky tomu, že mapa webu obsahuje na jednom místě odkazy na všechny důležité stránky, je přímo pastvou pro vyhledávací crawlery.

Pro příklad se můžete zkusit podívat na mapu tohoto webu.

Poznámka: existuje také speciální mapa webu pro roboty vyhledávačů jménem sitemap.xml.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.