Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Markdown editor

Markdown editory jsou speciální nástroje, které uživateli umožňují převod čistého textu (plain text) na text formátovaný pomocí jazyka HTML. Stejně jako mnohem známější WYSIWYG editory proto bývají součástí různých redakčních systémů, mailerů apod., které pak s takto vytvořeným textem dále pracují. Například ho publikují na webu, rozesílají ho v podobě newsletterů, pomocí API ho předávají dalším marketingovým aplikacím atd.

Jak funguje formátování textu

Formátování textu se v markdown editorech dělá pomocí speciální syntaxe. Například nadpis uděláte tak, že před řádek zapíšete znak # a mezeru. Pokud zapíšete dva tyto znaky, vytvoří se podnadpis. Odstavce markdown editor vytváří automaticky ze všech řádků, které nemají přiřazenou jinou syntaxi. Odrážkový seznam uděláte tak, že před větu zapíšete hvězdičku a mezeru. Pokud kolem slova uděláte dvě hvězdičky, vytuční se.

Ukázka markdown syntaxe:

# Nadpis

## Podnadpis článku

První odstavec, kde bude **tato část vykreslená tučně**.

* první odrážka
* druhá odrážka

Podobným způsobem lze vytvořit další formátování, například vložit odkaz, vložit obrázek, vytvořit tabulku apod. Většina markdown editorů používá hodně podobnou syntaxi, která se však v některých detailech může trochu lišit.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Výhody a nevýhody markdown editorů

Výhody markdown editorů

Markdown editory mají dvě hlavní velké výhody. Zaprvé je to rychlost formátování textu. Jakmile umíte syntaxi zpaměti, je snadné text formátovat během psaní. Nemusíte sundávat ruce z klávesnice, označovat prvky myší a klikat na tlačítka, jako byste to dělali u WYSIWYG editoru. Prostě jen píšete – a přitom formátujete, asi jako byste řídili auto.

Druhou značnou výhodou je fakt, že pomocí markdown editoru je možné spravovat neomezené množství prvků. Nemusí tedy jít jen o klasické vkládání HTML značek, ale můžete tak třeba vkládat nějaké předpřipravené komponenty (tabulky, náhledy obrázků zarovnané doprava s popiskem a odkazem na velký obrázek...). Záleží na tom, co tvůrce editorů umožnil. To samozřejmě můžete udělat i s WYSIWYG editorem, ale čím je vkládaná komponenta složitější, tím obtížnější je vymyslet rozhraní, které uživateli umožní správně nastavit všechny její parametry. U markdown editoru prostě jen zapíšete patřičnou syntaxi.

Tato druhá výhoda nabývá na významu zejména v moderní době, kdy všechny větší weby postupně začínají pracovat s design systémy přístupem znovupoužitelných komponent.

Nevýhody markdown editorů

Hlavní nevýhodou markdown editorů je fakt, že se administrátor nejdříve musí danou syntaxi naučit. Na rozdíl od WYSIWYG editorů, kde vše můžete řešit intuitivně, tj. klikáním na tlačítka. To je zřejmě důvodem, proč se zatím markdown editory tolik nerozšířily.

Využití markdown editorů

Jedním z prvních markdown editorů v ČR byla zřejmě knihovna Texy!, která bývala součástí dnes stále oblíbeného PHP frameworku Nette. Vznikla kolem roku 2005, kdy ještě neexistovaly dnešní WYSIWYG editory napsané v JavaScriptu a pohodlně integrované v redakčních systémech běžících online.

Dnes se asi nejsnáze s markdown editorem setkáte na Wikipedii. Pokud jste tam někdy přidávali či upravovali článek, víte, jak je to pohodlné. Protože Wikipedie zároveň umožňuje spouštět markdown editor pro jednotlivé části článku, psaní rozsáhlejšího textu je zde mnohem intuitivnější a jeho formátování autora zdaleka tak neruší z kreativního procesu, jako když text formátujete pomocí WYSIWYG editoru. A vše je neuvěřitelně rychlé a návykové.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.