Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

HTTP

HTTP je internetový protokol používaný k přenosu souborů mezi serverem a tzv. klientem, kterým bývá nejčastěji webový prohlížeč, ale může jím být také třeba crawler vyhledávače.

Zkratka HTTP pochází z anglického HyperText Transfer Protocol, protože protokol byl původně navržen pouze ke přenosu hypertextových dokumentů. Dnes se však používá k řadě dalších účelů.

K HTTP existuje také jeho zabezpečená varianta HTTPS., která už je dnes snandardem. Nástupcem HTPP je pak protokol HTTP/2, jež přináší další výhody, například rychlejší načítání stránek.

Jak HTTP protokol funguje

HTTP také říká bezstavový protokol, protože funguje na principu dotaz → odpověď. Například kliknete na nějaký odkaz a váš prohlížeč zašle pomocí HTTP protokolu požadavek s příslušnou adresou na odpovídající server. Zároveň s tím pošle i tzv. HTTP hlavičku. Server následně, opět s pomocí HTTP protokolu, pošle zpět HTML soubor, společně se stavovým kódem a odlišnou HTTP hlavičkou odpovědi.

Jednotlivé dotazy prohlížeče nejsou z pohledu serveru rozeznatelné. To nevadilo v době jednoduchých statických prezentací, při programování složitějších webových aplikací to však činí problémy, neboť HTTP např. neumožňuje uložení obsahu košíku v internetovém obchodu. To je pak nutné obcházet různými metodami, např. využitím cookies.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.