Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

HTTP

HTTP je internetový protokol používaný k přenosu souborů mezi serverem a tzv. klientem, kterým bývá nejčastěji webový prohlížeč, ale může jím být také třeba crawler vyhledávače.

Zkratka HTTP pochází z anglického HyperText Transfer Protocol, protože protokol byl původně navržen pouze ke přenosu hypertextových dokumentů. Dnes se však používá k řadě dalších účelů.

K HTTP existuje také jeho zabezpečená varianta HTTPS., která už je dnes snandardem. Nástupcem HTPP je pak protokol HTTP/2, jež přináší další výhody, například rychlejší načítání stránek.

Jak HTTP protokol funguje

HTTP také říká bezstavový protokol, protože funguje na principu dotaz → odpověď. Například kliknete na nějaký odkaz a váš prohlížeč zašle pomocí HTTP protokolu požadavek s příslušnou adresou na odpovídající server. Zároveň s tím pošle i tzv. HTTP hlavičku. Server následně, opět s pomocí HTTP protokolu, pošle zpět HTML soubor, společně se stavovým kódem a odlišnou HTTP hlavičkou odpovědi.

Jednotlivé dotazy prohlížeče nejsou z pohledu serveru rozeznatelné. To nevadilo v době jednoduchých statických prezentací, při programování složitějších webových aplikací to však činí problémy, neboť HTTP např. neumožňuje uložení obsahu košíku v internetovém obchodu. To je pak nutné obcházet různými metodami, např. využitím cookies.

Pokud vám článek pomohl, pomozte mi na oplátku vy a nechte mi recenzi.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.