Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Štítek (tag)

Pokud jste někdy používali redakční systém WordPress, štítky neboli tagy nejspíš dobře znáte. Jsou to stránky, které můžete přiřadit ke článkům a na webu se pak na takové stránce vypíšou všechny články ke štítku přiřazené.

Podobně jako WordPress to dnes už dělá i mnoho dalších redakčních systémů, protože štítkování s sebou nese spoustu výhod. Jen některé systémy štítky nazývají nálepkami či cedulkami (labels).

Štítky jako základ nových druhů navigace

V tom, že stránka štítku vypisuje přiřazené články, se chování tagů příliš neliší od chování kategorií. Jen jejich téma bývá proti kategoriím mnohem úžeji vymezené. To proto, že štítků může na webu existovat neomezeně mnoho a každý článek může mít přiřazenou spoustu štítků. Vzniká tím navigace mnohem přesnější, než jsou klasické hierarchické kategorie. Efektivitou se jí vyrovná už jen fulltextové vyhledávání, které ale pochopitelně lidé používají jinak.

Uživatel si může pod článkem kliknout na štítek, který ho zaujal, a tím se dostane k dalším článkům se stejným tématem. V tom se možnosti štítků blíží ke klasickým filtrům na e-shopech. Odborně se tomu říká fasetová navigace a jde vlastně o druh kontextové navigace.

Stejně lze s tagy pracovat i při označování jakéhokoliv jiného obsahu. Využívá je například populární server Flickr, sloužící pro sdílení fotografií. Jednotlivé fotografie si uživatelé označí tagy a ostatní návštěvníci si je pak mohou podle těchto tagů prohlížet (např. rychle najít všechny fotografie s jablkem). Flickr také štítky využívá k vytvoření dalšího druhu navigace – tzv. tag cloud (oblak štítků).

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Štítky při optimalizaci pro vyhledávače

Kromě informační architektury mají tagy velký význam i z hlediska optimalizace pro vyhledávače, neboť stránky štítků jsou často zajímavými vstupními stránkami, které dobře pokrývají dané klíčové slovo. Zejména i málo konkurenčních frází. Na druhou stranu, dá se to udělat i hodně špatně.

Jaké SEO problémy štítky způsobují

Příklady, jak se štítky z pohledu SEO pracovat chybně, najdete snadno – stačí se podívat na některý z webů velkých novin. Tyto weby mívají pod články obrovské množství štítků, které často s článkem souvisí jen okrajově. Jako štítky používají úplně obecná slova, která nikdo nehledá a ani na ně nejspíš pod články nekliká. Proč by to dělal? Ze stejného důvodu vám takový tag nijak nepomůže ve vyhledávačích.

Spousta štítů se také tematicky překrývá, často jde dokonce o stejné fráze, jen v jiném slovosledu, jinak skloňované či doplněné o další slovíčko na konci. Takový postup vede k jedinému – web obsahuje obrovské množství stránek s mizivou informační hodnotou, které navíc často fungují jako duplicitní obsah (tj. podobný obsah se nachází na dvou různých adresách).

Procházení takového množství stránek nejspíš sežere spoustu času robotovi vyhledávače a ten se pak nedostane ke stránkám důležitým a čerstvým. Nesmyslné štítky zbytečně užírají webu crawl budget.

Jak se štítky pracovat z pohledu SEO

Aby pro vás byly štítky přínosné, zejména na větších a obsahových webech, doporučuji se řídit těmito devíti radami:

  1. Nenechávejte štítky zakládat redaktory a uživatele on the fly (při publikaci článku). Výběr štítků je strategická práce, je třeba tomu rozumět. A zabere to nějaký čas.
  2. Identifikujte vhodné štítky na základě analýzy klíčových slov, pomůže vám to vybrat formulace, které lidé opravdu hledají.
  3. Používejte jen štítky, které dávají smysl pro uživatele. Třeba na tomto weby by bylo v pořádku mít tag „Google Search Console“ propojující články věnující se danému nástroji. Ale naprosto obecný štítek „web“ už samozřejmě smysl nedává.
  4. Používejte štítky jen pro fráze, které nepokrýváte přímo články, pojmy ve slovníčku a dalším, lépe optimalizovaným obsahem. Pokud existuje takovýto související obsah, z článku na něj raději odkažte.
  5. Nepoužívejte synonymické štítky, tj. nezakládejte dva tagy, které znamenají totéž, byť jinými slovy. Nebo jsou si blízce podobné. Štítek = téma, nikoliv fráze.
  6. Štítky šetřete. Ke každému článku jich přidejte jen pár nejdůležitějších. Nevytvářejte štítky na témata, která už máte pokryta kategoriemi.
  7. Nevytvářejte štítek, pokud k němu bude přiřazený pouze jediný článek.
  8. Optimalizujte stránku štítku. Dejte si záležet na podobě titulkuhlavního nadpisu, připište vysvětlení či krátké shrnutí tématu. Až se štítek začne umisťovat ve vyhledávání, polaďte meta tag description.
  9. Odkazy na články vypisujte i s perexy. Vytvoříte tím nové kombinace klíčových slov a pokryjete některé long tailové výrazy.

Pozor na kanibalizaci klíčových slov

Stránky štítků sice mají velký potenciál získávat návštěvnost, na druhou stranu obsah, na který se uživatel dostane, je velmi chabý. Nezjistí zde nic o tématu, které hledá, nelze ho zde konvertovat… Najde pouze seznam odkazů, které s daným štítkem podle redaktora webu nějak souvisí.

Zároveň si stránky štítků konkurují ve výsledcích vyhledávání s dalšími kvalitnějšími stránkami, které pokrývají dané téma lépe, jako jsou specializované články či rozsáhlejší pojmy ve slovníčku. Říká se tomu kanibalizace klíčových slov. Pokud tomu tak je, je vhodnější stránce štítku pomocí meta tagu robots zakázat indexaci. Stejné pravidlo platí i pro kategorie na weblogu.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 210 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.