Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Hlavní nadpis H1

Aby byla webová stránka přehledná, nadpisy na ní by měly mít svou vizuální hierarchii. Nejvýše stojí hlavní nadpis H1, pod ním pak nadpisy nižších úrovní (h2, h3, h4…). Hlavní nadpis H1 tedy říká, o čem celá stránka je. Podobně jako titulek stránky, který se ale na stránce nezobrazuje.

Hlavní nadpis v HTML kódu

Hlavní nadpis má v HTML vlastní párovou značku <h1>, která se obvykle nachází na začátku těla dokumentu a mezi jejíž tagy se uzavírá text nadpisu: 

<h1>Hlavní nadpis stránky H1</h1>

Pokud používáte redakční systém a neupravujete HTML kód ručně, budete tam mít nejspíš speciální políčko pro správu hlavního nadpisu stránky.

Vizuální podoba hlavního nadpisu

Hlavní nadpis by měl být na stránce dostatečně viditelný a výrazný, protože – i když si to obvykle neuvědomujeme – po příchodu na stránku si podvědomě klademe tři otázky:

A právě hlavní nadpis, společně s logemhlavní navigací a celkovým prvním dojmem ze stránky, rozhoduje, zda návštěvník postoupí k dalšímu kroku zkoumání stránky – jejímu skenování. Než si ji nakonec důkladně přečte.

Viditelnost hlavního nadpisu se obvykle zajištuje:

A samozřejmě kombinací těchto vlastností.

Hlavní nadpis a SEO

Hlavní nadpis je také důležitý pro vyhledávače, pro které je významným kvalitativním signálem. Počítá se mezi tzv. on-page faktoryKlíčová slova umístěna v hlavním nadpisu proto mají větší váhu, než fráze jinde v textech, pomáhají robotovi vyhledávače porozumět, o čem přesně stránka je.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

 

Zprávy posílám cca 8 × ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.