Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

AJAX

Zkratka AJAX pochází z anglického Asynchronous JavaScript and XML a označuje technologii používanou k vytváření tzv. asynchronních webových aplikací. Ty se od běžných webů liší tím, že si umí načítat data na pozadí, bez nutnosti znovu nahrávat celou stránku.

Co AJAX umí

V době svého vzniku, tj. kolem roku 1996, představoval AJAX doslova revoluci, neboť v té době existovaly pouze klasické weby postavené na propojení HTML stránek odkazy. Kde kliknutí na odkaz, odeslání formuláře nebo jakákoliv jiná akce uživatele znamená, že nejdříve čekáme na spojení se serverem, pak čekáme na vykreslení nové stránky, která nám před očima chvíli poskakuje a postupně se formátuje. A teprve poté můžeme pokračovat v započaté činnosti.

Technologie AJAX však umožnila výměnu dat mezi prohlížečem a serverem na pozadí, aniž by muselo docházet k rušivému reloadu stránky. Asynchronní aplikace se tak uživatelskou přívětivostí blíží klasickým desktopovým programům.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Jak AJAX funguje

Zní to jako moderní nová technologie a často se tak AJAX i prezentuje, ve skutečnosti však jde pouze o novou kombinací technologií již dávno známých:

  • HTML (či XHTML), které tvoří kostru stránky
  • CSS jež slouží k formátování a tvorbě prezentační vrstvy
  • XML či JSON, které přenáší data
  • XMLHttpRequest či jeho modernější nástupce fetch (zajišťují práci na pozadí stránky)
  • JavaScript, který to vše propojuje dohromady

Popularitu technologie AJAX významně zvedla jeho integrace do javascriptové knihovn jQuery, která vývoj nových aplikací značně usnadnila. Dnes už je AJAX součástí všech významných vývojářských frameworků, jako je Vue.js, React či Angular, které jeho možnosti rozvinuly do další úrovně.

Příklady využití technologie AJAX

AJAX má obrovské možnosti využití. Příkladem mohou být:

  • AJAX ankety, ve kterých lze hlasovat bez znovunačtení stránky
  • různé našeptávače (formuláře, které se automaticky předvyplňují podle stisknuté klávesy)
  • single-page aplikace
  • aplikace gMail pro správu mailů
  • všem známé rozhraní sociálních sítí, jako je třeba Facebook či Twitter

Nevýhody technologie AJAX

AJAX však má i určité nevýhody. Původně prohlížeče neumožňovaly přepisovat historii navštívených stránek, takže u špatně promyšlených aplikací mohlo kliknutí na tlačítko Zpět v prohlížeči způsobit skok mimo aplikaci. Prohlížeče však potom implementovaly rozhraní, které toto řeší. A tak již dnes použitelnost aplikací nemusí být problém, pokud si to vývojáři pohlídají.

Další nevýhodou technologie AJAX je fakt, že vyhledávače mají stále ještě potíže s procházením a indexací webů postavených na JavaScriptu. Nejdále je v tom Google, ale ani ten opravdu složité aplikace tohoto typu nezvládá na 100 %. Existují sice různé možnosti, jak toto omezení obejít, ale ty zase vývoj komplikují a prodražují.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 348 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.