Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

DOM

DOM je zkratka z anglického Document Object Model (objektový model dokumentu). DOM je jakési rozhraní umožňující pomocí JavaScriptu přistupovat k jednotlivým prvkům v HTML stránce (a samozřejmě také v XHTML). Těmito prvky, ke kterým se přistupuje, nazývané uzly (nodes), mohou být elementy, tagy, atributy, textový obsah, komentáře, vlastnosti jednotlivých prvků a další části dokumentu.

DOM funguje na principu hierarchického stromu (tzv. DOM tree) odpovídajícího zanoření jednotlivých elementů v rámci celého dokumentu. To umožňuje pracovat s jednotlivými části (větvemi), různě je procházet, měnit či vytvářet a přidávat další úrovně. DOM je proto základem technologie DHTML, která umožňuje zvýšit celkovou dynamiku a interaktivitu webových stránek.

Dnes už je DOM rozhraní univerzální, nezávislé na jazyku i na prohlížeči. V dávných dobách válek mezi prohlížeči však každý prohlížeč implementoval vlastní podobu rozhraní. Chtěl-li vývojář manipulovat s prvky stránky, vyžadovalo to napsání hodně dlouhého kódu s mnoha podmínkami, aby tatáž věc fungovala ve více prohlížečích stejně. Proto vznikly knihovny, jako je například oblíbené jQuery, které toto usnadňovaly. Dnes už však naštěstí nejsou potřeba.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.