Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

DOM

DOM je zkratka z anglického Document Object Model (objektový model dokumentu). DOM je jakési rozhraní umožňující pomocí JavaScriptu přistupovat k jednotlivým prvkům v HTML stránce (a samozřejmě také v XHTML). Těmito prvky, ke kterým se přistupuje, nazývané uzly (nodes), mohou být elementy, tagy, atributy, textový obsah, komentáře, vlastnosti jednotlivých prvků a další části dokumentu.

DOM funguje na principu hierarchického stromu (tzv. DOM tree) odpovídajícího zanoření jednotlivých elementů v rámci celého dokumentu. To umožňuje pracovat s jednotlivými části (větvemi), různě je procházet, měnit či vytvářet a přidávat další úrovně. DOM je proto základem technologie DHTML, která umožňuje zvýšit celkovou dynamiku a interaktivitu webových stránek.

Dnes už je DOM rozhraní univerzální, nezávislé na jazyku i na prohlížeči. V dávných dobách válek mezi prohlížeči však každý prohlížeč implementoval vlastní podobu rozhraní. Chtěl-li vývojář manipulovat s prvky stránky, vyžadovalo to napsání hodně dlouhého kódu s mnoha podmínkami, aby tatáž věc fungovala ve více prohlížečích stejně. Proto vznikly knihovny, jako je například oblíbené jQuery, které toto usnadňovaly. Dnes už však naštěstí nejsou potřeba.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.