Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Atribuční model

Atribuční model určuje způsob, jakým přiřazujeme hodnotu konverze jednotlivým marketingovým kanálům.

Příklad

Představte si, že chceme přerozdělit marketingový rozpočet tak, aby více peněz dostaly ty reklamní kanály, které se nám více vyplácejí. To je klasické zadání, které opakovaně řeší marketingový ředitel či stratég. Abychom to mohli udělat, potřebujeme vědět, jakou hodnotu pro nás ten který kanál má. Neboli jak moc se podílel na dosažených konverzích.

Začínající marketéři však často dělávají chybu v tom, že celou hodnotu konverze připisují pouze tomu kanálu, který byl v konverzní cestě jako poslední. Tím odříznou zdroje, které v získání konverze asistovaly, jako třeba články na webu zaměřené na prvotní fáze nákupního cyklu, na nichž se návštěvník seznámil s naší značkou.

Navádějí je k tomu vlastně i samotné Google Analytics, které u většiny přehledů používají tzv. last-click non-direction atribuci. Tedy přiřazují hodnotu konverze poslednímu kanálu (pokud uživatel nepřišel přímo, třeba zadáním adresy do prohlížeče).

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 004 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.