Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Googlebot

Googlebot (nebo někdy GoogleBot) se říká crawlerovi vyhledávače Google, který prochází stránky na internetu a ukládá je do indexu, tj. do své databáze, odkud jsou pak při zadání vyhledávacího dotazu zobrazovány v podobě výsledků vyhledávání.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Googlebot a robots.txt

Googlebot patří k vychovaným robotům a proto se řídí direktivami v souboru robots.txt. Pokud si tedy majitel webu nepřeje, aby Goolebot nějaké stránky jeho webu navštěvoval (a indexoval), stačí mu to zákazat v tomto textovém souboru, který majitel vystaví v kořenovém adresáři své domény. A Googlebot to bude respektovat.

Googlebot a meta tag robots

GoogleBot se také řídí příkazy, které mu dáme v meta tagu robots, což je speciální značka umístěná v hlavičce HTML dokumentu. Tato značka například zakáže všem robotům ukládání stránky do indexu (tj. do databáze, odkud se pak zobrazují výsledky vyhledávání):

<meta name="robots" content="noindex,follow">

A teď jeden bonusový špek. Málo se to ví, ale Googlebota lze v meta tagu robots vyselektovat i přímo:

<meta name="googlebot" content="index,follow">

Googlebot a doba načítání stránky

Experimenty bylo zjištěno, že Googlebot je extrémně vytrvalý a počká si na stránky, které se pomalu načítají, až tři minuty.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.