Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Databáze

Databáze (z anglického data base, základna pro data) je propracovaný softwarový systém pro ukládání dat a jejich následné zpracování. Na internetu se databáze používají při programování webových aplikací. Běží na serveru a programy napsané v serverových jazycích s jejich pomocí generují HTML stránky, které se pak ze serveru stahují do prohlížeče.

Offline analogie databáze 

Databázi si můžete nejsnáze představit jako papírovou kartotéku známou z lékařských ordinací.

Databáze obsahuje data (informace o pacientech) uložená na paměťovém médiu (papíry). Tato data mezi sebou mají určité vztahy (např. u jednoho pacienta chronologicky navazují) a jsou určitým způsobem členěna (desky jednotlivých pacientů, šuplíky podle příjmení).

V širším pojetí spadají do pojmu databáze i nástroje, které s daty pracují (ukládají je, mění je a mažou je) – v uvedeném případě je tedy součástí databáze i sestřička.

Databáze vs. soubory

Data by samozřejmě bylo možné uložit i přímo do souborů na serveru, databáze však:

  • fungují mnohem rychleji
  • bývají optimalizovány pro přístup více uživatelů (návštěvníků stránek)
  • obsahují mechanismy, které práci s daty usnadňují

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Druhy databází

  1. Hierarchické databáze

    Pocházejí ze 70. let 20. století a dnes jsou již považovány za značně zastaralý koncept a téměř se nepoužívají.

  2. Síťové databáze

    Nástupce hierrachických databází, který je značně vylepšil, rychle však podlehl relačním databázím.

  3. Relační databáze

    Moderní typ databáze, jak je známe dnes. Na data pohlížejí jako na tabulky, v nichž řádky tvoří jednoltivé záznamy. Ty jsou vzájmeně propojené pomocí tzv. klíčů, které vyjadřují vztahy mezi daty.

  4. Objektové databáze

    Vznikly s rozšířením objetově orientovaných jazyků a předpokládalo se, že relační databáze rychle vytlačí. To se však nestalo a spíše je obohatily o nové funkce.

Nejznámější databáze

Na internetu se nejvíce používají relační databáze z rodiny SQL, která vznikla už v roce 1974. K nejznámějším databazím této rodiny patří MySQL, PostgreSQL či Oracle Database.

Příklad použití databáze

Představte si tuto encyklopedii. Je tvořena databází jednotlivých pojmůskriptem, který s nimi pracuje (vypisuje je, řadí a propojuje). Data si můžete představit jako rozsáhlou excelovou tabulku obsahující sloupec Title, kam se ukládá název pojmu, Content, kam se ukládá textový obsah pojmu, Slug, kam skript zapisuje specifickou část URL adresy a další sloupce.

Zároveň mám v databázi vytvořeny další dvě podobné tabulky – kategorie a štítky (také se sloupci Title, ContentSlug). A nakonec je tu tabulka, která propojuje štítky a kategorie s jednotlivými pojmy encyklopedie.

Při zobrazení této stránky pak skript položí do databáze dotaz: „Najdi mi stránku, která má ve sloupci slug hodnotu /databaze“. Tím zjistí unikátní číslo tohoto záznamu. A pak se databáze zeptá znovu: „Vysyp mi všechny kategorie a štítky, které jsou přiřazeny k záznamu s tímto číslem“. A nakonec z takto získaných dat sestaví HTML stránku a pošle vám ji do prohlížeče.

Opravdu složité aplikace, jako třeba redakční systém či internetový obchod, se bez využívání databáze neobejdou. A podobných tabulek používají vyšší desítky až stovky.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 348 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.