Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

SVG

SVG je zkratka z anglického scalable vector graphics a označuje se tak grafický formát, či lépe řešeno značkovací jazyk založený na jazyce XML. Konsorcium W3C, které navrhuje standardy internetu, ho vytvořilo v roce 1999.

Jak už název napovídá, SVG grafika, na rozdíl od dříve používaných obrázků JPG, PNG či GIF, je grafikou vektorovou. To znamená, že třeba obrázek ikonky není v souboru popsán pixel po pixelu, ale pomocí čar, křivek a dalších tvarů. To umožňuje ikonku nekonečně zvětšovat, bez rozmazání či zhoršení kvality. I proto se SVG grafika na internetu rozšířila v souvislosti s rozmachem responzivních webů (webů, které se přizpůsobují zobrazovacímu zařízení).

Další velkou výhodou SVG je fakt, že data jsou v souboru zapsána ve formě textu. To jednak umožňuje obrázky různě přebarvovat, animovat a jinak s nimi manipulovat. A jednak pak lze na SVG grafiku aplikovat beztrátové kompresní algoritmy (např. osvědčený gzip), které se již dříve používaly na HTML kód stránek, kaskádové styly či JavaScript.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.