Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

SVG

SVG je zkratka z anglického scalable vector graphics a označuje se tak grafický formát, či lépe řešeno značkovací jazyk založený na jazyce XML. Konsorcium W3C, které navrhuje standardy internetu, ho vytvořilo v roce 1999.

Jak už název napovídá, SVG grafika, na rozdíl od dříve používaných obrázků JPG, PNG či GIF, je grafikou vektorovou. To znamená, že třeba obrázek ikonky není v souboru popsán pixel po pixelu, ale pomocí čar, křivek a dalších tvarů. To umožňuje ikonku nekonečně zvětšovat, bez rozmazání či zhoršení kvality. I proto se SVG grafika na internetu rozšířila v souvislosti s rozmachem responzivních webů (webů, které se přizpůsobují zobrazovacímu zařízení).

Další velkou výhodou SVG je fakt, že data jsou v souboru zapsána ve formě textu. To jednak umožňuje obrázky různě přebarvovat, animovat a jinak s nimi manipulovat. A jednak pak lze na SVG grafiku aplikovat beztrátové kompresní algoritmy (např. osvědčený gzip), které se již dříve používaly na HTML kód stránek, kaskádové styly či JavaScript.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.