Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

RSS

RSS je univerzální formát pro výměnu a šíření obsahu webových stránek (tzv. syndikace obsahu). Na straně serveru poskytujícího obsah je RSS vlastně pouhým dynamicky generovaným souborem o přesně dané struktuře, který obsahuje výtah z nabízených informací (nejčastěji novinek, článků či komentářů). Takovému souboru se říká RSS kanál. Přítomnost RSS kanálu je obvykle indikována typickou oranžovou ikonkou.

Uživatelé k prohlížení těchto RSS kanálů používají speciální programy nazývané RSS čtečky (někdy též RSS agregátor nebo anglicky RSS reader). RSS čtečka si v nastaveném intervalu pravidelně stahuje soubor s obsahem a pokud zjistí jeho změnu, novinky vypíše. RSS čtečky často bývají součástí jiných programů, například prohlížečů či instant messengerů. Existují i online agregátory RSS.

Uživatel RSS čtečky tak ušetří čas a používání RSS je pro něj i pohodlnější, než kdyby musel neustále kontrolovat nové příspěvky na webu daného zdroje. RSS tedy vlastně funguje podobně jako zasílání newsletteru, návštěvník se však nemusí registrovat. Dnes, kdy většina uživatelů může sledovat své oblíbené weby na sociálních sítích, už význam RSS kanálů poklesl, nicméně stále platí, že vytvořit si RSS kanál téměř nic nestojí a pro některé uživatele může být užitečný.

Zkratka RSS pochází z anglického Really Simple Syndication, někdy též Rich Site Summary. RSS vytvořila společnost Netscape a je založen na značkovacím jazyku XML.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.