Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Copyright (©)

V patičce mnoha webů se můžete setkat se zápisem ve stylu „Copyright 2016–2021“, případně zapsáno speciálním znakem céčka v kolečku „© 2016–2021“. Někdy je copyright ještě doplněn textem „Všechna práva vyhrazena“.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Takto zapsaný copyright nemá vůbec žádný význam. V českém právním systému je každý text, který vytvoříte, chráněn autorským právem automaticky. Ať už v patičce nebo kdekoliv jinde na webu copyright uvedete, či ho vůbec nikde nezmíníte. Zajišťuje to § 9 zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském: „Právo autorské k dílu vzniká okamžikem, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě“.

Copyright je tedy jakýmsi historickým reliktem převzatým z amerických webů před koncem dvacátého století, kam se to zase dostalo z tištěných zdrojů. V USA to totiž dříve bylo podmínkou pro to, aby byl text považován za autorský. Od roku 1989 už tomu tak ale také není.

Na českých webech se pak zápis copyrightu uchytil zřejmě proto, že to působilo autoritativně. Podotýkám, že sexy to možná vypadalo v devadeátých letech, dnes už to vytváří podobně prehistorický dojem, jako byste na stránce zobrazovali počítadlo návštěv. I když se s ním můžete stále setkat na mnoha webech, včetně těch velkých zpravodajských.

Copyright - příklady v patičkách
Copyright na příkladech z patiček různých webů. Jak vidíte, screenshoty pochází z roku 2021.

Protože je takto zapsaný copyright pouhou dekorací, doporučuji věnovat cenné místo v patičce raději důležitějším prvkům – např. odkazům na kontakty, obchodní podmínky, mapu webu či stránku o tom, jak nakládáte s osobními údaji. Nebo zde zopakovat otvírací dobu, telefon či umístit odkazy na hlavní kategorie produktů.

Pokud ale i přes vše výše napsané cítíte neodbytné nutkání copyright na webu zobrazovat, zajistěte si alespoň při kódování šablony, aby vývojář datum zapsal pomocí funkce, která zde zobrazí aktuální rok. Není nic smutnějšího, než když navštívíte web, kde se jaksi zapomnělo na aktualizaci patičky a ještě na jaře tam straší loňský rok. Zbytečně to pak nahlodává důvěru potenciálních zákazníků.

Jak napsat znak © na klávesnici

Podobně jako znak zavináč @ lze i © napsat jako Alt + 0169. Tedy podržíte levé tlačítko Alt a na numerické klávesnici zapíšete číslo 0169. Pro znak © také existuje speciální HTML entita©.

Pokud byste potřebovali napsat unak pro copyright v programu Micrrosoft Word či podobném editoru a máte zde povolenou funkci Automatické opravy, je nejrychlejší napsat písmeno c do závorek (c). A program vám to sám přepíše na ©.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 004 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.