Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Apache server

Apache je softwarový server, tedy program, který běží na hardwarovém stroji připojeném do internetu a zajišťuje obsluhu prohlížečů jednotlivých návštěvníků (posílá jim jednotlivé stránky). Mezi výhody Apache patří zejména dostupnost pro všechny hlavní platformy (Windows, Linux…) a také fakt, že Apache je vyvíjen jako open source (a je tedy k dispozici zdarma).

Společně s PHP (serverové skriptování) a MySQL (databáze) patří Apache k tzv. triádě, trojici programů nejčastěji používaných k vytváření dynamických internetových stránek. Svou roli v tom hraje i poměrně jednoduchá instalace Apache na domácích počítačích, čímž lze zdarma vytvořit velmi kvalitní vývojové prostředí. Nepřekvapí tedy, že podle statistik z roku 2005 slouží Apache na 69 % všech internetových serverů.

Kromě různých programovacích jazyků a databází podporuje Apache také nejrůznější formy autentizace, umožňuje využívání externích modulů (např. zajišťujících kompresi stránek či přepisování adres, které je důležité při optimalizaci pro vyhledávače) a umí vytvářet logy návštěvnosti, které se využívají v pokročilé webové analytice.

Server Apache vznikl v roce 1993 na Illinoiské univerzitě, tehdy ještě pod jménem NCSA HTTPd. Později byl přejmenován podle anglického „a patchy server“, tedy záplatovaný server. Název se odvozuje z historie programu, kdy byl Apache mezi správci serverů používán s mnoha různými záplatami a úpravami. 

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 004 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.