Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Absolutní URL

URL je zkratka z Unique Resource Locator, tedy jednoznačné určení zdroje. V čestině se URL obvykle překládá jako adresa zdroje či adresa dokumentu. Taková adresa může být zapsána buď jako absolutní, nebo jako relativní.

Absolutní URL znamená, že adresa stránky je zapsána celá, včetně doményprotokolu na začátku. Na rozdíl od relativního zápisu je tedy adresa kompletní a odkazovaný dokument se uživateli zobrazí, pokud mu takovou adresu pošleme mailem nebo si ji třeba přepíše do prohlížeče z tištěného inzerátu.

Příklady absolutní URL

Absolutní URL může vypadat třeba nějak takto:

https://www.strafelda.cz/nazev-stranky

Všimněte si, že na začátku je uveden protokol (https://), následuje doména třetího řádu (www) oddělená tečkou, doména druhého řádu (strafelda) oddělená tečkou, doména nejvyššího řádu (cz) a za lomítkem je pak zapsána adresa dokumentu (nazev-stranky).

Absolutní URL může mít samozřejmě složitější strukturu adresářů za názvem domény, dokument může mít koncovku apod. Toto je také absolutní URL:

https://www.strafelda.cz/nejaky-adresar/podadresar/soubor.pdf

Relativní zápis první URL by vypadal třeba takto:

/nazev-stranky

Je zde vynechán protokol a doména. Ve druhém případě by relativní URL vypadala například takto:

/nejaky-adresar/podadresar/soubor.pdf

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Mám používat relativní nebo absolutní URL?

Pokud vytváříme interní odkazy, tj. odkazujeme z jedné stránky svého webu na druhou, obvykle se používají relativní adresy. Má to výhodu v tom, že pokud web přeneseme na jinou doménu, odkazy stále fungují. Takovou doménou může být třeba vývojová kopie webu, na které vývojáři testují nové funkce. Další výhodou relativních adres je, že se rychleji zapisují.

Absolutní URL používáme vždy, když na web odkazujeme z jiného zdroje (z jiného webu, z mailu, z PDF dokumentu apod.). Zkrátka v situacích, kdy se zdroj odkazu a umístění cílové stránky liší.

Duplicita obsahu

Na školeních se mě občas lidé ptají, zda střídáním absolutního a relativního zápisu URL nevzniká tzv. duplicitní obsah. Nevzniká, protože jde stále o jedinu stránku na jediné adrese, jen zapsané různými způsoby.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.