Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Zlatý řez

Pojem zlatý řez (anglicky golden ratio) se týká kompozice. Jde o rozdělení úsečky tak, že poměr menší ku větší části se rovná poměru větší části ku délce celé úsečky. Pokud stejným způsobem rozdělíme plochu, výsledek bude na pozorovatele působit mnohem estetičtěji než jakékoliv jiné běžné poměry (1:3, 3:4…). To proto, že lidé jsou tak po tisíce let zvyklí z pozorování přírody. Zlatý řez se vyskytuje všude, například v lidském obličeji, ve stavbě květů, ve tvaru ulity, skladbě šupin šišky apod.

Jestliže zlatý řez využijeme při tvorbě webu, bude se návštěvníkům více líbit. To je důležité, protože estetika prý činí asi tři čtvrtiny z prvního dojmu ze stránky. A ten rozhoduje, zda návštěvník během prvních sekund návštěvy web zavře, nebo bude pokračovat ve čtení.

Jak spočítat umístění zlatého řezu

Zlatý řez nejsnáze zajistíme rozdělením úsečky v poměru 0,62 : 0,38 (po zaokrouhlení, ve skutečnosti 0,6180339887498948482045868343656 atd.). Pokud takto rozdělíme delší stranu obdélníku a vzniklým bodem vedeme kolmici, rozdělí nám obdélník právě v onom ideálním estetickém poměru.

Zlatý řez na jedné z 52 fotografií, které National Geographic vybral jako nejlepší fotky roku 2016 Zlatý řez na jedné z 52 fotografií, které National Geographic vybral jako nejlepší fotky roku 2016.

Když takto rozdělíme všechny strany, získáme čtyřikrát tzv. zlatý bod. Ten je optimální pro umístění malých, ale hmotně působících prvků v kompozici.

Pokud v poměru zlatého řezu opakovaně dělíme delší stranu menších ploch, získáme tzv. zlatou spirálu, která se postupně stáčí do jednoho bodu (a jsme u té ulity, stejně vypadají také spirální galaxie, hurikány, rohy některých zvířat, lidské ucho atd.).  

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

K čemu se zlatý řez používá

Zlatý řez v kompozici fotografií

Další fotografie National Geographic roku 2016. Obličej pandy přesně kopíruje zlatý bod.Další fotografie National Geographic roku 2016. Obličej pandy přesně kopíruje zlatý bod.Pokud si důkladně prohlédnete nějakou sadu povedených fotografií, třeba ty, které magazín National Geographic vybral ze dvou milionů fotek jako nejzdařilejší, zjistíte, že mají zřejmou souvislost. Většina z nich je komponována tak, že hlavní objekt zájmu fotografa leží ve zlatém řezu, ve zlatém bodě, nebo respektuje zlatou spirálu.

Není to tím, že by si fotograf vše pečlivě proměřil a fotku pak na počítači ořízl. Zkrátka to tak vyfotil, protože se mu to líbilo, zdálo se mu to estetické. A nám ostatním to také připadá krásné, právě proto se takové fotky dostaly do nejužšího výběru. Stejně mohou fungovat fotografie na vašem webu, máte-li dobrého grafika, nebo když si cíleně pohrajete s jejich úpravou.

Zlatý řez: využijte tajnou zbraň ke zlepšení prvního dojmu z webu. Protože ten rozhoduje, zda návštěvník stránku zavře, nebo si ji přečte.

Zlatý řez v layoutu webu

Podle pravidla zlatého řezu je navržena spousta pěkných webů s dvojsloupcovým layoutem. Širší sloupec o šířce 62 % z šíře celé stránky je využíván pro hlavní obsah a užší, o šířce 38 % z celkové šíře stránky, pro navigaci nebo třeba pro nějaká další kontextová sdělení.

Další fotografie National Geographic roku 2016. Obličej pandy přesně kopíruje zlatý bod.Třetí fotografie ze série National Geographic 2016, tentokrát komponovaná podle zlaté spirály. Podobně mohou být rozdělené další prvky, třeba hlavička (jako u tohoto webu na desktopu), karusel, self-promo bannery apod.

Potřebujete přitáhnout pozornost k nějaké informaci na stránce? Třeba k výzvě k akci na cílové stránce? Dejte ji do zlatého bodu, sem se lidé podívají první.

Další aplikace zlatého řezu

Zlatý řez najdete na spoustě dalších míst webu. Řídí se jím kvalitní písma, proto působí příjemně a dobře se čtou. Velikosti písem na mnoha webech, které se nám líbí, rostou od běžného textu přes podnadpisy až k hlavnímu nadpisu h1 podle fibonacciho posloupnosti, což je vlastně také aplikace zlatého řezu.

Se znalostí zlatého řezu se dnes navrhují také mnohá loga:

Historie zlatého řezu

Zlatý řez při kompozici používali také staří mistři, zejména v období renesance. Najdeme ho například na obraze Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Lidská znalost zlatého řezu je však mnohem starší, jeho geometrická konstrukce je známa již od prvního století před naším letopočtem.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.