Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

MVC architektura

MVC architektura je osvědčený návrhový vzor, který umožňuje vytvořit internetovou aplikaci tak, že je její zdrojový kód přehledný, další programátoři se v něm snadno zorientují, aplikace se dobře testuje a do budoucna snadno rozšiřuje.

Ono MVC je zkratka ze slov ModelViewController. To jsou názvy tří vzájemně oddělených tříd, které se starají o vytvoření stránky na serveru. Zavoláte-li si adresu stránky, jako první se spustí tzv. router, který podle adresy stránky zavolá příslušný controller. Ten si od modelu vyžádá potřebná data a předá je pohledu (view), který stránku vygeneruje pomocí šablonovacího systému.

Jak vidíte, MVC architektura striktně odděluje funkce od sebe. Jestliže funkce slouží k získávání dat (například načtení obsahu stránky z databáze), bude třeba ji hledat v modelu. Jestliže se funkce týká formátování výlsekdu, bude zřejmě v pohledu. A tak dále. Tím se MVC architektura zásadně liší od tzv. špagetového kódu, který všechny funkce míchá a velice špatně se proto udržuje a rozšiřuje.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 004 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.