Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Motivátor

Pojem motivátor pochází z oblasti psaní textů pro web. Označují se tak emoce, jež vedou návštěvníka stránek k rozhodnutí u vás nakoupit. Platí totiž pravidlo, že návštěvníci se rozhodují především na základě emocí a ačkoliv se domnívají, že se rozhodují racionálně, svá nákupní rozhodnutí si rozumem dokazují až dodatečně.

Z tohoto důvodu se také veškerá současná reklama ubírá směrem k emocím (říká se, že dnes se prodávají pocity), případně kombinuje rozum i emoce.

Příklady motivátorů

Motivátorů existuje celá řada, k nejčastějším patří:

  • snaha ušetřit či vydělat peníze
  • lenost
  • zvědavost
  • strach
  • snaha být úspěšný
  • snaha chovat se správně
  • snaha být oceňován

Kolo emocí. Moc hezká pomůcka, pokud píšete texty, nebo vás motivátory zajímají z jiného důvodu.Kolo emocí. Moc hezká pomůcka, pokud píšete texty, nebo vás motivátory zajímají z jiného důvodu. Zdroj. Je zřejmé, že motivátory se značně liší podle konkrétní cílové skupiny, čím je užší, tím lépe lze její motivátory vystihnout. Proto weby také často používají segmentaci, jež umožňuje návštěvníky webu rozdělit podle jejich příslušnosti k dané skupině a posléze na ně lépe působit texty napsanými na míru motivátorům.

Emoce vs. rozum

Motivátory však rozhodně nelze přeceňovat, vždy je třeba slibované pocity podpořit i příslušnými logickými argumenty. Koneckonců, každý dobře zvažuje, než vydá peníze – a motivátory jsou jen prvním krokem, který dokáže přitáhnout pozornost k nabízenému výrobku či službě. Bez následujících kroků však tento první krok samozřejmě nemá smysl.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.