Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Časté dotazy (FAQ)

FAQ je zkratka z anglického Frequently Asked Questions, často kladené otázky. Obvykle jde o seznam sebraných otázek, které návštěvníci postupně pokládají k dané službě či produktu, a stručných odpovědí na tyto otázky. Stránka má často specifický formát akordeonu – otázky se vypisují pod sebou a odpověď se rozbalí vždy po kliknutí na otázku. 

Jak vznikly FAQ

Potřeba stránky věnované častým dotazům původně vznikla na diskuzních fórech. Nováčci zde opakovaně pokládali tytéž nejzákladnější otázky a stále tím obtěžovali ostatní uživatele. Proto správce diskuze obvykle sepsal seznam základních otázek s podrobnými odpověďmi a odkaz na ni připnul na začátek diskuzního vlákna.

Ptát se na otázku zodpovězenou ve FAQ se od té doby považuje za hulvátství nebo přinejmenším za neslušnost.

Výhody použití častých dotazů

 1. Časté dotazy odlehčují podpoře

  Je to logické, najdou-li uživatelé služby odpověď na svůj dotaz na webu, nemusí s ním telefonovat na linku podpory nebo základat ticket. Navíc dostanou odpověď okamžitě.

 2. FAQ zvyšuje důvěryhodnost

  Časté dotazy mohou být velmi mocné v přesvědčování návštěvníka. Váhá-li nad výhodami služby či produktu, nebo pokud má třeba pochybnosti o kvalitách řešení, můžeme mu tyto pochybnosti snadno vyvrátit. Zároveň mu tím ukazujeme, že mu rozumíme a chápeme jeho obavy.

 3. Pomáhají ve vyhledávačích

  Časté dotazy mohou být užitečné i z hlediska optimalizace pro vyhledávače, neboť umožňují nenásilnou formou vytvořit vysokou koncentraci klíčových slov.

  Hodí se také, když potřebujete na web dostat hovorová pojmenování, nepřesné termíny, nářečí apod., které se vám objevují v analýze klíčových slov, protože je lidé vyhledávají, ale které by v ostatních textech působily neprofesionálně.

Pokud vám článek pomohl, pomozte mi na oplátku vy a nechte mi recenzi.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.