Pojem fallback pochází z terminologie kodérů a vývojářů frontendu. Označuje se tak náhradní řešení pro starší prohlížeče, které neznají nějakou modernější technologii. Fallback nám tedy umožňuje nasadit novější technologii na web, aniž bychom museli čekat, až bude podporována všemi používanými prohlížeči (což trvá roky).
Příklady na fallback
Fallback SVG obrázků
Pokud chtěl vývojář ještě nedávno na webu používat SVG grafiku, bylo to problematické, protože její podpora v prohlížečích byla hodně špatná. Proto k ní přidal na web zároveň fallback, který zajistil, že starší prohlížeče místo SVG zobrazí obrázek ve formátu PNG. A v moderních prohlížečích už uživatelé dostali kvalitnější vektorovou grafiku. A jakmile podpora v prohlížečích stoupla, stačilo ze zdrojových kódů odmazat fallback a nebylo třeba složitě předělávat žádnou zásadnější část stránek.
Fallback v kaskádových stylech
Starší prohlížeče také dlouho neuměly některé modernější vlastnosti kaskádových stylů. Například gradienty na pozadí nějakého prvku stránky. Fallback zde využívá faktu, že prohlížeče ignorují to, co neznají. Vývojář tedy v prvním kroku nastavil pozadí stránky jednobarevné a to pak přepsal gradientem. Starý prohlížeč gradient na pozdadí neumí a ingoruje ho – zobrazí tedy alespoň jednobarevné pozadí.
Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:
Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.