Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Wireframe

Wireframe, neboli drátěný model, je schematický obrázek, jehož účelem je ukázat strukturu jedné budoucí stránky. Bývá z něj vidět umístění jednotlivých prvků, jejich podoba a také vizuální priorita. Poté, co dojde ke shodě, jak bude stránka vypadat, a wireframe schválí zadavatel, dostane ho grafik jako součást zadání a připraví podle něj webovou grafiku.

Kolik wireframe potřebujete

Vývojáři či informační architekti obvykle připravují sadu wireframe pro různé typové stránky (úvodní stránka, přehled produktů, detail produktu…). A pro každou typovou stránku se wirefame připravují i pro různé kategorie zařízení (desktop, tablet, smartphone).

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

K čemu jsou wireframy užitečné

  1. Lepší výsledek

    Oddělíme-li vymýšlení struktury stránky od jejích grafické podoby, umožňuje nám to lépe se soustředit na obsahovou část.

  2. Nižší cena vývoje

    Příprava wireframů je mnohem levnější než opakované překreslování grafiky. To proto, že vývojářské nástroje umožňují jednoduše hýbat s prvky, měnit rychle jejich vlastnosti apod.

V čem se wireframy tvoří

Viděl jsem wireframy vytvořené v Excelu. A fungovalo to. Většinou se však k vytváření wireframů používají specializované programy, například Axure RP, Balzamiq aj. Ty obvykle obsahují předpřipravené návrhy pro často používané komponenty a tím tvorbu wireframů zrychlují.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.