Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Wireframe

Wireframe, neboli drátěný model, je schematický obrázek, jehož účelem je ukázat strukturu jedné budoucí stránky (tj. umístění hlavičky, patičky, hlavní a vedlejší navigace…). Poté, co dojde ke shodě, jak bude stránka vypadat, a wireframe schválí zadavatel, dostane ho grafik jako součást zadání a připraví podle něj webovou grafiku.

Vývojáři či informační architekti obvykle připravují sadu wireframů pro různé typové stránky (úvodní stránka, přehled produktů, detail produktu…). A wirefamy se připravují i pro různé kategorie zařízení (smartphone, tablet, desktop).

K čemu jsou wireframy užitečné

Oddělíme-li vymýšelní layoutu stránky od jejích grafické poodby, umožňuje nám to lépe se soustředit na obsah. Také se tím snižuje finanční náročnost tvorby webu, neboť příprava wireframů je mnohem levnější, než opakované překreslování grafiky.

V čem se wireframy tvoří

Viděl jsem wireframy vytvoření v Excelu. A fungovalo to. Většinou se však k vytváření wireframů používají specializované programy, například Axure RP, Balzamiq aj. Ty obvykle obsahují předpřipravené návrhy pro často používané komponenty a tím tvorbu wireframů zrychlují.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

 

Zprávy posílám cca 8 × ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.