Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Wireframe

Wireframe, neboli drátěný model, je schematický obrázek, jehož účelem je ukázat strukturu jedné budoucí stránky. Bývá z něj vidět umístění jednoltivých prvků, jejich podoba a také vizuální priorita. Poté, co dojde ke shodě, jak bude stránka vypadat, a wireframe schválí zadavatel, dostane ho grafik jako součást zadání a připraví podle něj webovou grafiku.

Kolik wireframe potřebujete

Vývojáři či informační architekti obvykle připravují sadu wireframe pro různé typové stránky (úvodní stránka, přehled produktů, detail produktu…). A pro každou typovou stránku se wirefame připravují i pro různé kategorie zařízení (desktop, tablet, smartphone).

K čemu jsou wireframy užitečné

  1. Lepší výsledek

    Oddělíme-li vymýšlení struktury stránky od jejích grafické podoby, umožňuje nám to lépe se soustředit na obsahovou část.

  2. Nižší cena vývoje

    Příprava wireframů je mnohem levnější než opakované překreslování grafiky. To proto, že vývojářské nástroje umožňují jednoduše hýbat s prvky, měnit rychle jejich vlastnosti apod.

V čem se wireframy tvoří

Viděl jsem wireframy vytvořené v Excelu. A fungovalo to. Většinou se však k vytváření wireframů používají specializované programy, například Axure RP, Balzamiq aj. Ty obvykle obsahují předpřipravené návrhy pro často používané komponenty a tím tvorbu wireframů zrychlují.

Pokud vám článek pomohl, pomozte mi na oplátku vy a nechte mi recenzi.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.