Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Tooltip

Tooltip je stručná nápověda v podobě bubliny, která se uživateli zobrazí po kliknutí na určitý objekt na stránce. Takovým objektem typicky bývá ikonka, slovo, nějaký odkaz nebo složitější komponenta stránky. Někdy se také tooltip objeví po pouhém najetí kurzorem myši nad objektem, ani nemusíme klikat.

V naprosté většině případů se tooltip zobrazuje jako další vrstva nad stránkou. Obvykle mívá tmavé kontrastní pozadí (abychom tooltip snadno odlišili od zbytku stránky) a zobrazí se těsně nad nebo pod zkoumaným objektem.

Kde se tooltip používá

Tooltipy určitě znáte třeba z prohlížeče Chrome. Najedete myší nad ikonku domečku a zobrazí se vám bublina s textem „Otevřít domovskou stránku“ To je příklad jednoho z osvědčených použtí tooltipů – pomáhají uživatelům rychleji se zorientovat v jednotlivých funkcích aplikace.

Tooltipy se také používají v internetových formulářích jako lokální nápověda, která rychle poradí, co byste měli vyplnit do daného políčka. Většinou bývá popisek políčka doplněný ikonkou otazníčku, která tooltip zobrazuje.

Tooltipy se také používají jako nápovědy k odborné terminologii, když nechceme, aby uživatel ze stránky odešel třeba do slovníčku pojmů. Dané klíčové slovo podtrhneme tečkovaně nebo čárkovaně a stručnou definici pojmu zobrazíme po kliknutí nad ním.

Užitečné odkazy

  • Tooltips – srozumitelný popis použití, chování a specifikací tooltipů v design systému Material Design, který využívá Google ve svých aplikacích. Spousta obrázků.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.