Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Hlasová čtečka

Hlasová čtečka (někdy též slepecká čtečka) je speciální program, který umí převést webovou stránku na hlasový výstup. Dokáže stránku zpřístupnit nevidomým a slabozrakým návštěvníkům tím, že ji specifickým způsobem, často s využitím více různých hlasů, přečte.

Aby to však fungovalo, web musí být postaven podle určitých pravidel, musí být přístupný. Příkladem může být požadavek na sémanticky strukturovaný kód (hlasová čtečka pak rozlišuje například nadpisy či seznamy), definice titulků u obrázků (hlasová čtečka přečte textovou alternativu) nebo přístupné formuláře (hlasová čtečka pak rozpozná ke kterému políčku formuláře patří jaký popisek).

Naštěstí pro slepce či slabozraké má většina pravidel, které jsou pro hlasové čtečky důležité, své opodstatnění i z jiných hledisek (např. kvůli optimalizaci pro vyhledávače) a proto se vyplatí tato pravidla dodržovat na většině webů.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.