Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

FeedBurner + WordPress = chyba

FeedBurner nově přidává do odkazů v RSS kanálu kampaňové parametry. Jejich základní nastavení však obsahuje dvojtečku, kvůli které nefunguje přesměrování v některých redakčních systémech, zejména ve WordPressu. Odběratel RSS kanálu se tak na web nedostane. Přečtete si srozumitelný návod, jak chybu napravit.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Stručně, co je FeedBurner

FeedBurner je promyšlený nástroj pro práci s RSS kanály, speciálním formátem pro export dat (obvykle novinek, článků apod.). Majiteli webu je užitečný především tím, že umožňuje měřit počty odběratelů RSS kanálu a tím i sledovat atraktivitu toho, co publikujete. Od roku 2007, kdy ho koupil Google, je FeedBurner kompletně zdarma.

Funguje to tak, že adresu kanálu, který generuje váš redakční systém, vložíte do FeedBurneru a ten vygeneruje nový RSS kanál, který propagujete místo toho starého. Odkazy, které jsou v novém kanálu obsaženy, však nevedou na váš web, ale na web FeedBurneru, kde se každý klik započítá a pak teprve je odběratel přesměrován na vaši stránku. Celé to samozřejmě proběhne tak rychle, že to odběratel nepostřehne.

Co nyní dělá FeedBurner špatně

V nedávné době začal FeedBurner automaticky přidávat do odkazů tzv. kampaňové parametry, speciální části adresy, které slouží ke sledování zdroje návštěv v měřícím systému Google Analytics. Do parametru utm_campaign však bohužel v základním nastavení vkládá dvojtečku, což působí problémy v některých redakčních systémech, zejména v často používaném systému WordPress.

Chyba se projevuje vytvořením nekonečné smyčky vzájemných přesměrování (přesměrování se zacyklí). To znamená, že se odběrateli po kliknutí na odkaz v RSS čtečce nic nezobrazí. Aktuální RSS zprávy jsou mu však stále doručovány a vlastně ho tak otravují → hrozí reálné riziko, že o něj postupně přijdete.

Týká se vás chyba FeedBurneru?

Otevřete si RSS kanál svého webu (obvykle označený oranžovou ikonkou) a klikněte na některý odkaz. Pokud se vám zobrazí příslušná stránka vašeho webu, je všechno v pořádku. V opačném případě se dlouho nic neděje a pak se zobrazí informace prohlížeče, že načítání stránky zastavil. Chyba.

Jak problém vyřešit

Vše můžete napravit jednoduchou změnou nastavení FeedBurneru:

  • Otevřete si FeedBurner, přihlaste se a kliknutím na velký odkaz otevřete příslušný RSS feed.
  • Hned na úvodní záložce „Analyze“ klikněte na poslední odkaz v levém sloupečku, „Configure Stats“. V pravém sloupci uvidíte zaškrtnuté políčko „Track clicks as a traffic source in Google Analytics“ a pod ním je odkaz „Customize…“.
  • Po kliknutí na tento odkaz vyskočí okno s formátem jednotlivých kampaňových parametrů. Obsah políčka „Campaign“ upravte tak, aby obsahoval pouze „${feedUri}“ a tedy z něj zmizely dvojtečky.
  • Klikněte na tlačítko „Close“ a za 30 minut, až FeedBurner vygeneruje novou verzi RSS kanálu, bude vše vyřešeno.

FeedBurner - oprava chyby - obrázek 1     FeedBurner - oprava chyby - obrázek 2

Pokud chcete vygenerování kanálu urychlit, klikněte ještě na záložku „Troubleshootize“ v horní části stránky a poté na odkaz „pinging FeedBurner“. Zobrazí se stránka s rámečkem, kam zadáte adresu svého webu, odešlete kliknutím na tlačítko a problém je vyřešen. Chvíli počkejte a výše uvedeným postupem zkontrolujte, že už se vás chyba netýká.

FeedBurner - oprava chyby - obrázek 3     FeedBurner - oprava chyby - obrázek 4

Prosím, šiřte informaci!

Tento typ chyby je nepříjemný, protože si jí majitel webu všimne jen náhodou – nenastává následkem žádné jeho akce. Prosím, odkažte na tento článek, rozšiřte ho na Facebooku nebo na Twitteru, ať se o problému majitelé webů dozvědí a mohou ho napravit. Děkuji Emotikon: úsměv

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.

Komentáře (2)

Gravatar

Miroslav Holec

Sice jsem problémy nepozoroval ale dvojtečka tam byla opravdu defaultně použitá, pro jistotu jsem to upravil. Díky za tip.

19. prosince 2009, 19.03 hod.  |  reagoval(a) #2 Jan Štráfelda

Gravatar

Jan Štráfelda

#1 Miroslave Holci Dle reakcí se zdá, že části uživatelů FeedBurner dvojtečku do RSS kanálu vůbec nevkládá, části ano a přesto jim přesměrování funguje (i ve WordPressu) a jen některým uživatelům to s dvojtečkou nefunguje. Zkrátka je třeba to zkontrolovat.

20. prosince 2009, 13.18 hod.

Přidávání nových komentářů k tomuto článku bylo uzavřeno.