Jan Štráfelda - Průvodce online -projektem
Praha/Mělník  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz  |  Pošlete mi poptávku

Cloud

Jako cloud (či cloud computing) se označují sítě vzájemně propojených serverů, které fungují jako jeden systém. Pronajímáme-li si cloud, znamená to, že naše aplikaci neprovozujeme z vlastního serveru, ale pro ni využíváme malou část takovéto obrovské sítě.

Výhody cloudu

Využití cloudu má spousty výhod, z nichž nejzásadnější jsou:

 1. Škálovatelnost

  Pokud uživatelé naší aplikace zrovna vygenerují mnoho požadavků, prostě si ukrojíme větší kus výpočetního výkonu a dalších prostředků serverové sítě. Posktovatelé cloudu toto chování podporují tím, že se neplatí obvyklé měsíční tarify, ale platby jsou odvozené od spotřebovaných prostředků (tzv. pay as you go).

 2. Úspora financí

  Návštěvnost každého webu či online aplikace má značné výkyvy. Množství uživatelů i jejich aktivita se mění podle toho, jaký je den v týdnu, jestli je dopoledne či noc, zda jsou prázdniny nebo je před Vánocemi. Návštěvnost také může skokově vyrůst třeba tím, že se o nás zmíní nějaké významné médium, nebo že nám odvysílají reklamu v televizi.

  Pokud nevyužíváme cloud, musíme platit kapacitu serverů, která pokryje období extrémních nároků i s dostatečnou rezervou. To zároveň znamená, že po většinu zbylého času tuto kapacitu platíme zbytečně. U cloudu tomu tak není.

 3. Vyšší bezpečnost

  I když si držíme výkonovou rezervu, stále riskujeme, že rezerva nebude dostatečná a web či aplikace při náhlém vzrůstu návštěvnosti spadne. U cloudu se tomuto riziku  snadno vyhneme.

Vidíte, že výhody cloudu závratně rostou s tím, čím méně dokážeme předvídat chování uživatelů. Proto cloudové technologie s oblibou využívají především poskytovatelé SaaS aplikací (programů prodávaných formou služby).

Pokud vám článek pomohl, pomozte mi na oplátku vy a nechte mi recenzi.

Zaujal jsem vás? Přihlašte se do mailingu a mé další texty už vám neuniknou:

Zprávy posílám cca 8× ročně. Odhlásit se můžete kdykoliv. Více informací.