Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Cloud

Jako cloud (či cloud computing) se označují sítě vzájemně propojených serverů, které fungují jako jeden systém. Pronajímáme-li si cloud, znamená to, že naše aplikaci neprovozujeme z vlastního serveru, ale pro ni využíváme malou část takovéto obrovské sítě.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

Výhody cloudu

Využití cloudu má spousty výhod, z nichž nejzásadnější jsou:

 1. Škálovatelnost

  Pokud uživatelé naší aplikace zrovna vygenerují mnoho požadavků, prostě si ukrojíme větší kus výpočetního výkonu a dalších prostředků serverové sítě. Posktovatelé cloudu toto chování podporují tím, že se neplatí obvyklé měsíční tarify, ale platby jsou odvozené od spotřebovaných prostředků (tzv. pay as you go).

 2. Úspora financí

  Návštěvnost každého webu či online aplikace má značné výkyvy. Množství uživatelů i jejich aktivita se mění podle toho, jaký je den v týdnu, jestli je dopoledne či noc, zda jsou prázdniny nebo je před Vánocemi. Návštěvnost také může skokově vyrůst třeba tím, že se o nás zmíní nějaké významné médium, nebo že nám odvysílají reklamu v televizi.

  Pokud nevyužíváme cloud, musíme platit kapacitu serverů, která pokryje období extrémních nároků i s dostatečnou rezervou. To zároveň znamená, že po většinu zbylého času tuto kapacitu platíme zbytečně. U cloudu tomu tak není.

 3. Vyšší bezpečnost

  I když si držíme výkonovou rezervu, stále riskujeme, že rezerva nebude dostatečná a web či aplikace při náhlém vzrůstu návštěvnosti spadne. U cloudu se tomuto riziku  snadno vyhneme.

Vidíte, že výhody cloudu závratně rostou s tím, čím méně dokážeme předvídat chování uživatelů. Proto cloudové technologie s oblibou využívají především poskytovatelé SaaS aplikací (programů prodávaných formou služby).

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 3 004 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.