Jan Štráfelda - Průvodce internetovými projekty
celá ČR (přes video)  |  776 678 044  |  jan@strafelda.cz

Typografická řeka

Řeka je pojem z oblasti typografie. Jako řeky se označují široké svislé nebo šikmé mezery mezi slovy, které zasahují přes několik řádek pod sebou. Tato bílá místa pak zhoršují soustředění, texty se hůře čtou, opticky se rozpadají. K jejich odstranění je třeba upravit slovosled nebo vložit či vypustit některé slovo.

Bohužel odstraňovat typografické řeky neumí automaticky ani programy určené pro sázení textu (řeky musí být kontrolovány ručně), natož dnešní nedokonalé internetové prohlížeče, které dosud nedokáží ani dělit slova na koncích řádků, což by riziko řek zmenšilo.

Ke vzniku řek také přispívá zarovnávání odstavců do bloku (tj. z obou stran), což sice z grafického hlediska často vypadá efektněji, rozsáhlé řeky však znesnadňují vnímání informací, zejména u užších odstavců (např. je-li do textu vložen obrázek). Proto se na internetu doporučuje spíše textu zarovnávání vlevo.

E-book za mail

Získejte podrobný návod Jak na e-mail marketing (52 stran). Více informací.

Žádný spam, jen užitečný obsah. Newsletter posílám cca 8× ročně. Odhlásíte se kdykoliv.

O autorovi

Jsem Jan Štráfelda a působím jako průvodce online projekty. Potřebujete předělat web či e-shop? Nebo posunout internetový marketing? Poradím s obojím. 14 let budování vlastní digitální agentury mě skvěle vyškolilo – a rád se o zkušenosti podělím.

S čím také umím pomoci:

Své znalosti sdílím i na LinkedIn. Přidejte se k 2 811 marketérům, kteří z nich již pravidelně těží.