Rozlišení obrazovky vs. okno prohlížeče

Rozlišení obrazovky vs. okno prohlížeče Podle statistik měřící služby Navrcholu z června 2008 používá přes 51 % uživatelů internetu monitory s rozlišením 1 280 × 1 024 a větším. Dalších 40 % pak přistupuje k internetu s rozlišením obrazovky 1 024 × 768. Znamená to, že doba úzkých stránek definitivně skončila?

Šířka stránky

Šířku stránky většinou určuje grafik při tvorbě grafického návrhu. Správná volba této šířky je důležitá, aby se stránka zobrazila většině návštěvníků bez horizontálního posuvníku. To proto, že uživatelé internetu neradi skrolují do stran (nejsou na to zvyklí, neumí to, je to pro ně nepohodlné). Vertikální skrolování jim však problémy nedělá (už proto, že mohou skrolovat pomocí kolečka, kterým je dnes vybavena naprostá většina myší).

Šířka stránky se obvykle odvozuje právě z nejčastějších rozlišení obrazovky. Dříve byla doporučována maximální šířka 760 pixelů (optimalizace pro rozlišení 800 × 600), od začátku roku 2006 už bývají weby navrhovány se šířkou do 1 000 pixelů (nejčastějším rozlišením se stalo 1 024 × 768).

Šířka okna prohlížeče

Ve skutečnosti je však důležitějším údajem šířka okna prohlížeče. To proto, že na monitoru s velkým rozlišením obvykle uživatel nemá okno prohlížeče maximalizované. Čím větší rozlišení monitoru, tím spíše bude okno prohlížeče zmenšené. Horizontální posuvník se mu tedy zobrazí, i když má velký monitor.

Rozlišení obrazovky vs. okno prohlížeče

Problém byl v tom, že data o nejčastějších velikostech okna prohlížeče dlouho nebyla k dispozici. Až dnes. Podle statistik z téhož zdroje necelých 42 % uživatelů používá prohlížeč s šířkou okna mezi 800 a 1 024 pixely.

Znamená to, že pokud si necháte navrhnout web s dříve doporučovanou šířkou stránky 1 000 pixelů, skoro polovina návštěvníků může mít s jeho prohlížením problémy. Přesnější data, která by umožnila vyhodnotit, jak velký je tento podíl, však dosud nejsou známa.

Zoufalství!Nic mocUjde toVynikajícíLepší to být nemůže! (hlasů: 4)
RSS komentářů

Komentáře k článku “Rozlišení obrazovky vs. okno prohlížeče”

 1. Gravatar Martin Snížek

  3. 3. 2009 v 10.45 hod.

  Musím říct, že mě procento uživatelů s šířkou okna 800-1024 docela překvapilo :-) Je škoda, že je ta mez nastavena zrovna takto, protože se nedá říct, jestli 1000pixelový web je v pořádku, nebo ne…

  Každopádně díky za upozornění, weblog vypadá pěkně!

 2. Gravatar VfB

  24. 3. 2009 v 8.11 hod.

  nevím jaký smysl by mělo zmenšení obrazovky prohlížeče, napadá mne snad jen případ, kdy má uživatel vedle okna prohlížeče ještě okno ICQ nebo jiného “kecálka”, ale nebudu mít monitor nad 21′ tak například přehrávač hudby (ideálně custom foobar 2000, už bude moc široký, o jiných přehrávačích nemluvě, ty jsou ještě méně vhodné…)

 3. Gravatar Jiří Bureš

  24. 3. 2009 v 12.31 hod.

  Velmi mnoho aplikací používám v “okenním” režimu. Výjimkou jsou aplikace s mnoha postranními panely (obvykle vývojářské aplikace) a špatně navržené aplikace (Lotus Notes).

  Webové prohlížeče používám výhradně nemaximalizované. Šířka okna obvykle něco kolem 850 px. Důvod? Nechci si připadat jako na tenise a kroutit hlavou zleva doprava při čtení dlouhých řádků (a těch důvodů je víc). BTW návrh tohoto webu je pro okno mého prohlížeče optimální ;-)

Přidejte svůj komentář

Upozorňuji, že mohou být smazány komentáře, které se netýkají tématu článku, nejsou čtenáři užitečné, nejsou psány slušně či s diakritikou.* Prosím, vyplňte položky označené hvězdičkou. Email se nezobrazuje.